2 Ιουνίου 2013

Prasi@Online159

Ολοκληρώθηκε χθές το 4ο ετάπ του Bike Odyssey με την διαδρομή Άγραφα-Μ.Κάψη.
Μία απαιτητική διαδρομή απο τις δυσκολότερες του αγώνα.
περίπου 100 χλμ. που νικητή είχε την Vernon Endurance . Οι Κοτόπουλος – Κοντελας έφτασαν στη Μεγάλη Κάψη σε 3h 55′ 34» ! Δεύτερα τα 1000 Δέντρα (Φραγκούλης – Σαμολαδάς) με 4h28’17».
Σε επικοινωνία που είχε το PrasiaOnline με τον κ.Χρήστο,συνδιοργανωτή του αγώνα,για να μας πεί τις δικες του εμπειρίες αλ λά και των συμμετεχόντων απο την διαδρομή,ο ίδιος τόνισε:
Η διαδρομή απο Αργιθέα προς Άγραφα αρχικά, ήταν 60 χιλιόμετρα. Είχε πολλές υψομετρικές διαφορές και οι αθλητές αγωνίστηκαν με σύμμαχο τις πολύ καλές καιρικές συνθήκες που επικράτησαν καθ’ όλη τη διάρκειά του.
Τόσο σύμφωνα με την προσωπική μου άποψη όσο και απο τις εντυπώσεις των αθλλητών που συγκέτρωσα μετά το τέλος του αγώνα, η δίασχιση των εντυπωσιακών σε ομορφιά βουνοπλαγιών ήταν μια ιδιαίτερη, μοναδική εμπειρία. ΟΙι αθλητές αγωνίστηκαν με ψυχή, μεγάλο κουράγιο και δύναμη για να φτάσουν στον τερματισμό.
Όσον αφορά στη διαδρομή Άγραφα-Μεγάλη Κάψα που έγινε σήμερα, οι συνθήκες ήταν πιο δύσκολες και προκλητικές για τους συμμετέχοντες που χρειάστηκε να διασχίσουν και ποτάμι για να καταφέρουν να φτάσουν στο τελικό σημείο. 969225_364729496961800_133737394_n
Ανταμείφθηκαν όμως με ακόμη περισσότερη φυσική και απροσπέλαστη φυσική ομορφιά”.
Aπο σήμερα πρόκειται να πραγματοποιηθεί και ο τριήμερος αγώνας παράλληλα με τα 3 τελευταία ετάπ του οχταήμερου Bike Odyssey. Ο αγώνας αυτός θα έχει διάρκεια τριών ημερών εκκίνηση στις 31/5 από το χωριό της Μ. Κάψης (Φθιώτιδα) και τερματισμό στις 2/6 στην Αμφίκλεια.
Σε κάποια άλλη ανάρτησή μας φυσικά θα σχολιάσουμε και την μεγάλη απουσία του δήμου Αγράφων  απο την τόσο σημαντική διοργάνωση που εκτός από την καθαρά αθλητική της πλευρά στοχεύει και στην ανάδειξη της ελληνικής υπαίθρου και δει των Αγράφων, τη συμμετοχή των τοπικών κοινωνιών και συλλόγων, φορέων, επαγγελματιών της ευρύτερης περιοχής της Πίνδου.