Ειδήσεις και Ανακοινώσεις

Η κορυφαία στιγμή στην ιστορία του ελληνικού τένις με αμαξίδιο

7 Ιουνίου 2013

971307_10201126671192641_481537591_n

Την κορυφαία στιγμή στην ιστορία του ελληνικού τένις με αμαξίδιο, του BNP Paribas World Team Cup 2013 – 20-26 Μαιου, η τελική φάση του οποίου φιλοξενήθηκε στην Αττάλεια της Τουρκίας. Με τηνκαθοδήγηση του Γιώργου Κόντου, η ελληνική ομάδα αποτελούμενη από τον καρδιτσιοτη πρωταθλητη ελλαδος Στέφανο Διαμαντή, Γιώργο Λαζαρίδη και Επαμεινώνδα Σταμάτη.

Το «φλερτ» της ελληνικής ομάδας τένις με αμαξίδιο, με την πρωτιά στον β´ γκρουπ της τελικής φάσης στο BNP Paribas World Team Cup, συνεχίστηκε με ακόμη μία εντυπωσιακή εμφάνιση επί τουρκικού εδάφους. Στα ημιτελικά, οι Στέφανος Διαμαντής και Γιώργος Λαζαρίδης, έκαμψαν την αντίσταση των Ιταλών με σκορ 2-1 και προκρίθηκαν στον τελικό της διοργάνωσης που αντιμετώπισαν την Αυστραλία.

Στον πρώτο αγώνα, ο Διαμαντής νίκησε 6-3, 6-1 τον Λούκα Σπάνο, ενώ στον δεύτερο αγώνα ο Γιώργος Λαζαρίδης ηττήθηκε 6-3, 6-2 από τον Φαμπιάν Ματσέι. Στο διπλό οι Διαμαντής/Λαζαρίδης επικράτησαν μετά από έναν συναρπαστικό αγώνα, των Ματσέι/Σπάνο με 6-7, 7-6, 10-5.

Για να φτάσει η ελληνική ομάδα μέχρι εκεί απέκλισε την Τουρκία με 3-0 νίκες και τον Καναδά, φαβορί του ταμλό με το ίδιο σκορ

Να σημειωθεί πως με την είσοδο του θεσσαλού αθλητή, Διαμαντή Στέφανο στην εθνική ομάδα τέννις με αμαξίδιο, η βελτίωση στα αποτελέσματα της χώρας είναι μεγάλα. Το 2012 για 1η φορα κατέκτησαν την 3 θέση στα προκριματικά και φέτος την 1η και έτσι εξασφάλισαν μία θέση στα τελικά. Εκεί όπως προαναφέρθηκε κατέκτησαν την 2η θέση προς έκπληξη όλων, καθώς ήταν το μεγάλο αουτσάιντερ.

Όλοι αυτή η προσπάθεια από τον θεσσαλό αθλητή γίνεται με δικά του έξοδα καθώς η βοήθεια από την πολιτεία είναι μηδαμινή. Όπως είναι φυσιολογικό δεν μπορεί να πάρει μέρος σε 10 τουλάχιστον τουρνουά που χρειάζονται, και παρεβρίσκεται μόνο σε 2-3 τον χρόνο λόγω των οικονομικών δυσχεριών. Οι αντίστιχοι παίχτες του εξωτερικού πέρνουν μέρος σε τουλάχιστον 10-12 τουρνουά τον χρόνο και αυτό κάνει τον θεσσαλό αθλητή ακόμη πιο δυνατό καθώς και οι άλλοι 2 αθλητές της εθνικής έχουν χορηγό και πέρνουν μέρος σε περισσότερα από 3 τουρνουά. Για αυτό τον λόγο είναι σημαντικό να βρεθούν χορηγοί. Τηλ.6982850855-6974567867
Στις 2-13 Μαΐου ο αθλητής παραβρέθηκε στα 2 μοναδικά τουρνουά για φέτος, όπου έφτασε στους 8 και στους 4 όπου έχασε από το νούμερο 1 των ταμλώ των συγκεκριμένων τουρνουά και νούμερο 30 του κόσμου. Στα διπλά κατέκτησαι την 2η και την 1η αντίστιχα.