Επιστήμες, Τέχνες & Πολιτισμός

ΝΒΑ: «Αποκαθήλωσε» τη Βοστόνη από την κορυφή ο Giannis

30 Μαρτίου 2017

Τι άλλο να έκανε ο Έλληνας διεθνής φόργουορντ, Γιάννης Αντετοκούνμπο; Τελείωσε το ματς με 22 πόντους (6/13δ., 2/4τρ., 4/7β.), 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα, 3 κοψίματα και 2 λάθη σε 33 λεπτά.

Με εμφάνιση… από άλλο πλανήτη ο Γιάννης Αντετοκούνμπο οδήγησε το Μιλγουόκι σε τεράστια νίκη μέσα στη Βοστόνη (103-100). Το 38ο εφετινό triple double πέτυχε ο Ράσελ Ουέστμπρουκ.

Απέναντι στη μέχρι χθες πρωτοπόρο ομάδα της Ανατολής ο Greek Freak απέδειξε ότι μπορεί μόνος του να οδηγήσει τα «ελάφια» στα play off του ΝΒΑ. Με 22 πόντους ήταν ο κορυφαίος της ομάδας του στη νίκη επί των Σέλτικς, που μετά την ήττα αυτή «παραχώρησαν» την 1η θέση στο Κλίβελαντ.

Τι άλλο να έκανε ο Έλληνας διεθνής φόργουορντ; Τελείωσε το ματς με 22 πόντους (6/13δ., 2/4τρ., 4/7β.), 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα, 3 κοψίματα και 2 λάθη σε 33 λεπτά, έχοντας για συμπαραστάτες στο σκοράρισμα τους Μίντλετον (19π.) και Μπρόγκντον (16π.), με τον τελευταίο να πετυχαίνει το νικητήριο καλάθι σε «νεκρό χρόνο».

Πλέον οι Μπακς έφτασαν στο 39-36 και συνεχίζουν χέρι-χέρι με την Ατλάντα Χοκς στις θέσεις 6 και 5 αντίστοιχα.

Το… βιολί του ο Ράσελ Ουέστμπρουκ. Με το 38ο εφετινό triple double ο σταρ της Οκλαχόμα οδήγησε την ομάδα του σε εκτός έδρας νίκη επί του Ορλάντο με 114-106 στην παράταση (το ματς πήγε στον έξτρα χρόνο με τρίποντο του Ουέστμπρουκ στο φινάλε της 4ης περιόδου).

Ο Αμερικανός γκαρντ πέτυχε κάτι το αδιανόητο: 57 πόντους, 13 ριμπάουντ και 11 ασίστ και, πλέον, χρειάζεται μόλις τρία ακόμη triple double για να ισοφαρίσει το ρεκόρ του Ρόμπερτσον που είχε τελειώσει με 41 τη σεζόν 1961-1962.

Αξίζει να σημειωθεί, μάλιστα, ότι πέτυχε νέο ρεκόρ πόντων σε triple double στο NBA, ξεπερνώντας τους Χάρντεν και Τσάμπερλεν οι οποίοι είχαν πετύχει από μία φορά 53 πόντους έκαστος.

Πηγή: naftemporiki.gr