Αθλητισμός και άσκηση

Κολύμβηση: «Χρυσός» πρωταθλητής Ευρώπης με πανελλήνιο ρεκόρ ο 22χρονος Δημήτρης Μάρκος

13 Αυγούστου 2023

Ο 22χρονος Έλληνας πρωταθλητής κατέκτησε το πρώτο, ιστορικό μετάλλιο για την Ελλάδα σε Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα κολύμβησης Νέων Ανδρών – Νέων Γυναικών (Κ23) στο Δουβλίνο και μάλιστα χρυσό, καθώς θριάμβευσε στον τελικό των 200μ ελεύθερο συντρίβοντας και το πανελλήνιο ρεκόρ.

Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο Δημήτρης Μάρκος στα 200μ. ελεύθερο στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα κολύμβησης Νέων Ανδρών – Νέων Γυναικών (Κ23) στο Δουβλίνο, με 1:46.65, καταρρίπτοντας το πανελλήνιο ρεκόρ του Ανδρέα Βαζαίου που ήταν 1:46.94 από το 2022. Παράλληλα, έκλεισε θέση και για το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα της Ντόχα το 2024, καθώς έπιασε το όριο (1:47.06), ενώ άγγιξε και την Ολυμπιακή πρόκριση (1:46.26 το όριο).