Κατηγορία

Γενικά Θέματα

Επιστημονικό Συνέδριο με κεντρικό θέμα: «Μεσολόγγι 1826-2026: Τόπος Θυσίας και Οικουμενικό Σύμβολο Ελευθερίας»

Κατηγορίες: Γενικά Θέματα, Ειδήσεις και Ανακοινώσεις, Ημερολόγιο Εκδηλώσεων

Η Ιερά Σύνοδος της Εκκλησίας της Ελλάδος, διά της Ειδικής Συνοδικής Επιτροπής Πολιτιστικής Ταυτότητος, και η Ιερά Μητρόπολη Αιτωλίας και...

Περισσότερα

Ομιλίες Γέροντος Εφραίμ Βατοπαιδινού σε Χαλάνδρι, Θεολογική Σχολή ΕΚΠΑ, Άγιο Δημήτριο και Πειραιά

Κατηγορίες: Γενικά Θέματα, Γέρ. Εφραίμ Βατοπαιδινός, Ειδήσεις και Ανακοινώσεις, Ιερά Μεγίστη Μονή Βατοπαιδίου

Πνευματικές ομιλίες σε Χαλάνδρι, Θεολογική Σχολή ΕΚΠΑ, Άγιο Δημήτριο ομωνύμου Δήμου Αττικής και Πειραιά θα πραγματοποιήσει το προσεχές διάστημα ο...

Περισσότερα

Η συμφωνία Ελλάδας-Βουλγαρίας για τα ιερά κειμήλια μέσα από την εκπομπή “Επικαιρότητα” (podcast)

Κατηγορίες: Γενικά Θέματα, Ειδήσεις και Ανακοινώσεις, Θέατρο, Κινηματογράφος, Ντοκυμανταίρ, TV και Διαδίκτυο, Πολυμέσα - Multimedia

Η πρεμιέρα της εκπομπής «Επικαιρότητα» την Τετάρτη 7 Οκτωβρίου 2026 με τη Μαρία Γιαχνάκη στο διαδικτυακό ραδιόφωνο Pemptousia FM ήταν...

Περισσότερα

Άφιξη Ιερά Εικόνας Παναγίας Ελεούσης από την Ι.Μ. Στομίου Κονίτσης στον Μητροπολιτικό

Κατηγορίες: Γενικά Θέματα, Ειδήσεις και Ανακοινώσεις, Εκκλησία, Ημερολόγιο Εκδηλώσεων

Την Εικόνα της Παναγίας της Ελεούσης εκ της Ιεράς Μονής Στομίου Κονίτσης ετοιμάζεται να υποδεχθεί στις 16 Οκτωβρίου 2026 ο...

Περισσότερα

Κοινωνικό Φροντιστήριο Πεμπτουσίας: Μαθήματα ανάγνωσης και απαγγελίας λειτουργικών κειμένων

Κατηγορίες: Γενικά Θέματα, Ειδήσεις και Ανακοινώσεις, Εκπαίδευση, Θέατρο, Κινηματογράφος, Ντοκυμανταίρ, TV και Διαδίκτυο, Πολυμέσα - Multimedia

Το Διαδικτυακό Κοινωνικό Φροντιστήριο της Πεμπτουσίας ανακοινώνει την έναρξη νέων δωρεάν μαθημάτων Ανάγνωσης, Απαγγελίας των Λειτουργικών Κειμένων, τα οποία απευθύνονται...

Περισσότερα

Αγιασμός στις Σχολές Αγιογραφίας και Ψηφιδωτού της Μητροπόλεως Ρεθύμνης

Κατηγορίες: Γενικά Θέματα, Ειδήσεις και Ανακοινώσεις, Εκπαίδευση

Το απόγευμα της Δευτέρας, 5ης Οκτωβρίου 2026, στους χώρους του Κέντρου Πολιτισμικής και Κοινωνικής Διακονίας «Θεομήτωρ», ο Σεβ. Μητροπολίτης Ρεθύμνης...

Περισσότερα

Αλβανίας Ιωάννης στο Συνέδριο για την Αγία και Μεγάλη Σύνοδο: Ελπίδα για τακτικότερη πανορθόδοξη συνοδική συνεργασία στο μέλλον

Κατηγορίες: Γενικά Θέματα, Ειδήσεις και Ανακοινώσεις, Εκκλησία

Ο Μακαριώτατος Αρχιεπίσκοπος Τιράνων, Δυρραχίου και πάσης Αλβανίας κ.κ. Ιωάννης συμμετέχει στις εργασίες του Διεθνούς Επιστημονικού Συνεδρίου του Οικουμενικού Πατριαρχείου,...

Περισσότερα

ΙΕΡΑΡΧΙΑ 2026: Ομόφωνα δεκτή η πρόταση του Αρχιεπισκόπου για τη λύση στο ζήτημα Αστερίου – 10 και 11 Οκτωβρίου οι χειροτονίες

Κατηγορίες: Γενικά Θέματα, Ειδήσεις και Ανακοινώσεις

Ομόφωνα δεκτή έγινε από το Σώμα της Ιεραρχίας η πρόταση του Αρχιεπισκόπου Ιερωνύμου για την επίλυση του εκκρεμούς ζητήματος με...

Περισσότερα

Ο Κυριάκος Μητσοτάκης στη Μονή Ευαγγελισμού της Θεοτόκου στην Ορμύλια Χαλκιδικής

Κατηγορίες: Γενικά Θέματα, Εκκλησία

Την Ιερά Μονή Ευαγγελισμού της Θεοτόκου Ορμύλιας επισκέφθηκε σήμερα, 8 Οκτωβρίου 2026, ο Πρωθυπουργός Κυριάκος Μητσοτάκης, όπου έγινε δεκτός από...

Περισσότερα

Η Άρτα πανηγυρίζει την μετακομιδή του ιερού λειψάνου του Αγίου Μαξίμου του Γραικού

Κατηγορίες: Γενικά Θέματα, Ειδήσεις και Ανακοινώσεις

Στον Ιερό Ναό Αγίου Μαξίμου του Γραικού στην πόλη της Άρτας, θα πραγματοποιηθούν εορταστικές εκδηλώσεις με την ευκαιρία της επετείου...

Περισσότερα

«ΔΗΜΗΤΡΙΑ 2026»: Ο Ναυπάκτου Ιερόθεος μίλησε για τον σύγχρονο εμπειρικό θεολόγο, Γέροντα Αναστάσιο Κουδουμιανό

Κατηγορίες: Γενικά Θέματα, Ειδήσεις και Ανακοινώσεις, Εκκλησία

Με τους Παρακλητικούς Κανόνες του Αγίου Βασιλείου του Μεγάλου και του Αγίου Δημητρίου του Μυροβλύτου, λείψανα τα οποία φιλοξενεί ο...

Περισσότερα

Αρχιεπίσκοπος Κύπρου: “Θα συνεχίσουμε να στηρίζουμε κάθε προσπάθεια που υπηρετεί την ελληνική παιδεία”

Κατηγορίες: Γενικά Θέματα, Ειδήσεις και Ανακοινώσεις, Εκκλησία

“Ως Εκκλησία της Κύπρου, δηλώνουμε ότι θα συνεχίσουμε να στηρίζουμε κάθε προσπάθεια που υπηρετεί την ελληνική παιδεία”. Αυτό τόνισε ο...

Περισσότερα

Ο Ξάνθης Παντελεήμων στη Μαρία Γιαχνάκη: Θα απαιτήσουμε από την ελληνική κυβέρνηση διαπραγμάτευση για τα κειμήλια

Κατηγορίες: Γενικά Θέματα, Ειδήσεις και Ανακοινώσεις, Θέατρο, Κινηματογράφος, Ντοκυμανταίρ, TV και Διαδίκτυο, Πολυμέσα - Multimedia

Κατηγορηματικός αναφορικά με την επιστροφή όλων των κλαπέντων κειμηλίων από τη Βουλγαρία, εμφανίστηκε το μεσημέρι, 7 Οκτωβρίου 2026, μιλώντας στην...

Περισσότερα

Αφιέρωμα Pemptousia TV: Ιερός Ναός Υπαπαντής του Κυρίου Ταμπουρίων Πειραιά

Κατηγορίες: Γενικά Θέματα, Ειδήσεις και Ανακοινώσεις, Θέατρο, Κινηματογράφος, Ντοκυμανταίρ, TV και Διαδίκτυο, Πολυμέσα - Multimedia

Ο Ιερός Ναός Υπαπαντής του Κυρίου στα Ταμπούρια Πειραιά αποτελεί έναν από τους σημαντικότερους ναούς της περιοχής και είναι άρρηκτα...

Περισσότερα

Μίλα μου – Επεισόδιο 10

Κατηγορίες: Γενικά Θέματα, Θέατρο, Κινηματογράφος, Ντοκυμανταίρ, TV και Διαδίκτυο, Πολυμέσα - Multimedia

Ενδιαφέρουσα κοινωνική τηλεοπτική σειρά, πλούσια σε ορθόδοξα διδάγματα με πάρα πολύ συγκινητική πλοκή. Έχει γυριστεί επί το πλείστον στην Κύπρο...

Περισσότερα

Αναχώρησε για την Αυστραλία ο Πατριάρχης Σερβίας Πορφύριος

Κατηγορίες: Γενικά Θέματα, Ειδήσεις και Ανακοινώσεις

Ο Πατριάρχης Σερβίας κ.κ. Πορφύριος αναχώρησε εχθές, Τρίτη 6 Οκτωβρίου 2026, για την ποιμαντική επίσκεψη στην Μητρόπολη Αυστραλίας και Νέας...

Περισσότερα

Ομιλία Γέροντος Εφραίμ Βατοπαιδινού στη Θεολογική Σχολή Αθηνών στις 12 Οκτωβρίου

Κατηγορίες: Γενικά Θέματα, Γέρ. Εφραίμ Βατοπαιδινός, Ειδήσεις και Ανακοινώσεις, Ιερά Μεγίστη Μονή Βατοπαιδίου

Το Τμήμα Θεολογίας της Θεολογικής Σχολής του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών εγκαινιάζει νέο Κύκλο Ομιλιών με τίτλο «Λόγον ζωῆς...

Περισσότερα

ΙΕΡΑΡΧΙΑ 2026: Ποιμαντική της μοναξιάς και ιερατική παρουσία στο διαδίκτυο στο επίκεντρο της δεύτερης ημέρας

Κατηγορίες: Γενικά Θέματα, Ειδήσεις και Ανακοινώσεις, Εκκλησία

Συνήλθε σήμερα, Τετάρτη 7 Οκτωβρίου 2026, στη δεύτερη Τακτική Συνεδρία της η Ιερά Σύνοδος της Ιεραρχίας της Εκκλησίας της Ελλάδος,...

Περισσότερα

Λ. Μενδώνη: Το μνημόνιο με τη Βουλγαρία προβλέπει συνέχιση της συζήτησης για επιστροφή των κειμηλίων

Κατηγορίες: Γενικά Θέματα, Ειδήσεις και Ανακοινώσεις, Εκκλησία, Επιστήμες, Τέχνες & Πολιτισμός

Για τη συμφωνία Ελλάδας-Βουλγαρίας για την επιστροφή 48 κειμηλίων στη χώρα μας και την παράδοση των λειψάνων του τσάρου Σαμουήλ...

Περισσότερα